Cvičte jako profesionál: jak si vybrat správnou osu na cvičení?
Doprava Cz/Sk zdarma nad 3000kč/120€,- Nezáleží na hmotnosti.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Ne, 8-22 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Cvičte jako profesionál: jak si vybrat správnou osu na cvičení?
27.04.2023

Cvičte jako profesionál: jak si vybrat správnou osu na cvičení?

Při výběru osy na cvičení je důležité mít na paměti několik faktorů, které vám pomohou najít tu nejvhodnější pro vaše potřeby. Zde je několik tipů, které vám pomohou vybrat si správnou osu.

 

Druh osy

Existuje mnoho různých druhů os na cvičení, a každá z nich je vhodná pro specifické typy cvičení. V této části se podíváme na různé druhy os na cvičení a na to, jak si vybrat tu správnou pro vaše potřeby.

Jedním z nejpopulárnějších druhů os na cvičení je klasická kovová osa. Tyto osy jsou velmi odolné a pevné, což zajišťuje bezpečné cvičení. Jsou také poměrně levné a snadno se dají najít v obchodech s vybavením pro posilovny. Kovové osy jsou vhodné pro různé typy cvičení, včetně vzpírání, posilování a cvičení s vlastní vahou.

Dalším druhem os na cvičení jsou dřevěné osy. Tyto osy jsou méně odolné než kovové osy, ale jsou velmi estetické a přírodní. Dřevěné osy jsou ideální pro cvičení jógy a pilates, protože mají větší přilnavost než kovové osy. Mohou být však méně vhodné pro těžké vzpírání nebo jiné náročné typy cvičení.

Kompozitní osy jsou dalším druhem os na cvičení. Tyto osy jsou vyrobeny z materiálů, jako je sklolaminát nebo karbonové vlákno, což zajišťuje vysokou odolnost a pevnost. Kompozitní osy jsou vhodné pro těžké vzpírání a posilování, ale jsou obvykle dražší než kovové nebo dřevěné osy.

Kromě těchto klasických typů os na cvičení existují také speciální osy pro specifické typy cvičení. Například buldoková osa je navržena pro cvičení s vlastní vahou, zatímco osa na rolování se používá pro masáže a protahování.

Při výběru osy na cvičení je důležité zvážit, jaký druh cvičení plánujete provádět. Pokud se chystáte provádět těžké vzpírání, bude lepší zvolit kovovou nebo kompozitní osu. Pokud se chystáte cvičit jógu nebo pilates, může být dřevěná osa ideální volbou.

Délka

Při výběru osy na cvičení je důležité zvážit také správnou délku osy. Správná délka osy může mít vliv na pohodlí a účinnost vašeho cvičení. V této části se podíváme na to, jak si vybrat správnou délku osy pro vaše potřeby.

Obecně platí, že délka osy by měla odpovídat délce vašeho těla. To znamená, že když stojíte při cvičení s osou, měla by být osa dlouhá od vašich kotníků po vrchol hlavy. To zajistí, že osa bude správně vyvážená a budete moci provádět cviky správně a bezpečně.

Pokud jste vysocí, může být pro vás obtížné najít dostatečně dlouhou osu. V takovém případě můžete zvážit zakoupení delší osy, než je vaše výška, a přizpůsobit ji vašim potřebám. Vždy však zkontrolujte, zda je osa dostatečně pevná a stabilní pro vaše cvičení.

Na trhu jsou k dispozici různé délky os, od krátkých 100 cm os po dlouhé 220 cm osy. Vyberte si délku osy podle vaší výšky a druhu cvičení, které plánujete provádět. Pokud plánujete provádět cvičení s vysokou intenzitou, může být pro vás vhodnější delší osa, která umožní širší rozsah pohybů.

Olympijská osa na cvičení Stronger 2.0

 

Přilnavost

Přilnavost osy na cvičení je dalším faktorem, který je důležitý při výběru osy. Správná přilnavost osy umožní provádět cvičení s větší kontrolou a bezpečností.

Kovové osy jsou obvykle hladké a lesklé, což může způsobit klouzání rukou při provádění cviků. Pokud se rozhodnete pro kovovou osu, můžete zvážit použití rukavic s dobrou přilnavostí nebo použití lepicího materiálu na rukou, aby se zlepšila přilnavost rukou k osy. Existují také speciální osy s drážkami, které zvyšují přilnavost osy.

Technická olympijská osa na cvičení

 

Tloušťka

Správná tloušťka osy může pomoci při dosahování lepších výsledků při cvičení a minimalizovat riziko zranění.

Výběr tloušťky osy závisí na individuálních preferencích a úrovni zkušeností. Obecně platí, že začátečníci by měli začít s osou o menší tloušťce, zatímco pokročilí sportovci by měli volit osy s větší tloušťkou.

Pro začátečníky je doporučeno začít s osou o průměru 2,5 až 3 cm. Tento typ osy je vhodný pro začátečníky, kteří se teprve učí správné technice cvičení a potřebují pomoci s koordinací pohybů. Tyto osy jsou také vhodné pro osoby s menšími rukama nebo s omezenou pohyblivostí kloubů.

Olympijská osa na cvičení Strongest 2.0

Pro pokročilé sportovce jsou k dispozici osy s větší tloušťkou, například o průměru 4 až 5 cm. Tyto osy jsou vhodné pro sportovce, kteří se již naučili správnou techniku cvičení a chtějí dosáhnout lepšího výkonu. Tyto osy mohou pomoci posílit svalovou koordinaci a zlepšit stabilitu při cvičení.

Při výběru tloušťky osy je tedy důležité zohlednit individuální preference, úroveň zkušeností a druh cvičení. Správná tloušťka osy může pomoci minimalizovat riziko zranění a pomoci dosáhnout lepších výsledků při cvičení.

 

Tvar

Kromě délky, materiálu a tloušťky je při výběru osy na cvičení také důležité zohlednit tvar osy. Existují různé tvary os, které mohou ovlivnit pohodlí a účinnost cvičení.

Klasická hladká osa

Klasická hladká osa je nejobvyklejší typ osy. Tento typ osy má rovnoměrný průměr a hladkou povrchovou úpravu, což z ní dělá vhodnou pro mnoho různých cvičení, včetně bench pressu, přítahu a dřepů. Tento typ osy je často preferován zkušenými cvičenci a powerliftery.

Olympijská osa Power

Hexagonální osa (hex trap bar)

Hexagonální osa má šestihranný tvar, což umožňuje větší stabilitu a lepší rovnováhu při cvičení. Tento typ osy se často používá pro cviky jako jsou dřepy, mrtvé tahy a shrugs. Pokud hledáte osu, která vám umožní cvičit s větší stabilitou a rovnováhou, hexagonální osa je pro vás nejlepší volbou.

 

Hex trap bar

Ez osa

Ez osa má zakřivený tvar, což umožňuje pohodlnější polohu rukou a snižuje tlak na zápěstí. Tento typ osy se často používá při cvičení bicepsů, ale může být také použit pro jiné cviky, jako jsou dřepy nebo bench press. Pokud máte problémy se zápěstím nebo hledáte osu pro cviky na bicepsy, ez osa by mohla být pro vás ideální volbou.

Olympijská Ez osa na cvičení

Swiss bar

Swiss bar má několik držáků pro ruce, což umožňuje různé šířky úchopu. Tento typ osy se často používá pro cviky na triceps a bicepsy, ale může být také použit pro cviky na hrudník nebo ramena. Pokud hledáte osu s různými úchopy, Swiss bar by mohl být pro vás ideální volbou.

Swiss bar

 

Safety squat bar

Safety squat bar má speciální tvar, který umožňuje udržet vyváženou polohu při cvičení s vysokou zátěží. Tato osa je vhodná pro dřepy a bulharské dřepy, které vyžadují mnoho síly a zkušeností.

Safety Squat bar

 

Závěr

Výběr správné osy na cvičení je důležitým faktorem pro efektivní a bezpečné tréninkové cvičení. Je důležité zvážit několik faktorů, jako je druh osy, tloušťka, délka, přilnavost. Dále je vhodné vzít v potaz i své individuální potřeby a preference. Při výběru osy je třeba být pečlivý a zvážit všechny faktory, aby byla zajištěna bezpečnost a efektivita tréninku.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Kancelář: Praha, Na Poříčí 1071/17, 110 00 Nové Město

Sklad: Osenice 66, 507 23, Dětenice

Map
Kontakty
Zákaznická podpora Strongmann
Zákaznická podpora Strongmann
(Po-Ne, 8-22 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz